Astrologia - Horoskopy - Jyotish

Interpretacje oraz analizy - znaki Zodiaku, planety, domy, aspekty...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Piąty dom - putr bhava

E-mail Print PDF

prabandhakam buddheścaiva vidyam tatha yantramantrau
budhah putralayad paśyet putrarajyapabhramśadin


yantramantrau - yantras i mantras; tatha; vidyam - ucząc; wiedza; buddheścaiva - też inteligencja; prabandhakam - kompozycja; putra - potomstwo; syn; rajya - królestwo i stan; apabhramśadin - korupcja; upadek honoru; paśyet - zobacz; putralayad - piąty dom i miejsce syna; budhah - spostrzeż


5 dom wskazuje wiedzę, mantry i yantry (amulety używane w spirytyzmie), dzieci (synowie), planowanie, stan zamożności, pozycję społeczną albo władzę przyjętą w rządzie (lub też honorarium) lub innych miejscach, stratę pozycji lub stanowiska, dom przyszłości.

Wiemy, że 1, 5 i 9 dom należą do Dharma Trikona - ognistego trygonu związanego z wiedzą duchową. Wiemy też, że Brihaspati ma duży wpływ na 5 dom. Piąty dom jest karaka dla dzieci ponieważ wskazuje wiedzę (shakti dhi jest też Guru - nauczycielem i najbardziej korzystną planetą). Dlatego wpływ Brihaspatiego na 5 dom powinien być bacznie rozpatrzony. Każda yoga, szczególnie gdy aspektuje Rahu musi zostać rozważona szczegółowo.


Dzieci są sygnifikatorem nadziei. Wszystkie nasze ambicje i plany dzieci odreagowują w swoim życiu także przez pryzmat tego domu. Można powiedzieć, że rozwój naszej kariery rzutuje na to, czego wymagamy od dzieci - i jest to rzutowane przez 5 dom.


Jest 8 od 10 domu (bhava karmy) i 10 od 8 domu (bazując na zasadzie Bhavatbhavam). Dlatego spekulacja, hazard i podobne zdolności należy rozpatrywać rozpoczynając od 5 domu - jako, że staje się to karmabhavą dla 8 domu, który jest łączony z działaniem dla rezultatów lub też niezasłużonym bogactwem. 5 dom jest domem, który podtrzymuje 4 będąc 2 od niego. W ten sposób możemy powiedzieć o miłości, którą WH ma lub nie gdyż 5 dom to też serce ale także pierwsza istota - satwiczny Brahma. Kto jest pozbawiony w horoskopie dobrych skutków związanych z tym domem a także z Brihaspatim może nie posiadać dobrych uczuć i miłości. Będzie to widoczne fizycznie jak i psychicznie - będzie rzutowało na egoizm i brak uczuć WH. Będąc 2 od 4 domu (formalna wiedza) jak również pod wpływem oddziaływania Brihaspatiego, sygnifikatora shakti dhi, wskazuje na dokonania dzięki wysiłkowi w kultywowaniu wiedzy a także wiedzę nabytą od ojca, guru lub innych nauczycieli. Inteligentne kultywowanie wiedzy najkorzystniej wywiera wpływ na osiągnięcia w najistotniejszych w życiu człowieka dziedzinach w tym życiu i w przyszłym. 5 dom nazwany jest też Guru (nauczyciel), który przyznaje wiedzę mantra, tantra i vidya yantra. Dlatego oznacza posłuszeństwo i szacunek. 5 dom to też 11 od 7 domu małżeństwa. Ogólnie rzecz biorąc 5 dom jest bilansem księgowym małżeństwa.

Rozmieszczenie różnych planet w domu 5
Słońce
Wskazuje gniew podczas narodzin dziecka, walki pośrodku życia, życie w samotności, miłość do ojca.
Księżyc
Miłość do matki, miłości do ojczyzny.
Mars
Miłość do wiedzy, taktyki wojny, zręczność w sztukach walki, sportach i działaniach gdzie jest wymagana agresja, wskazuje też dobrego kucharza. Wiedza o chirurgii. Narodziny dziecka przez wykonanie cesarskiego cięcia (obecność Jowisza zatrzymuje niebezpieczeństwo i pozwala na naturalne narodziny).
Merkury
Bardzo inteligentny, miłość do wiedzy i inteligencji, miłości do dzieci, dokonania w księgowości i handlu.
Jowisz
Miłość do syna, wiedzę nabytą z Wed.
Wenus
Miłość do córki, światowe przyjemności, miłość do podróży, umiłowanie pięknych rzeczy.
Saturn
Osoby letargiczne, leniwe, leserzy, śpiochy, anemicy, chudziochy, słabeusze, cherlaki, cienkie bolki, chorowitki, rzadziaki i mentalnie powolne osoby.
Rahu
Wyostrzone planowanie i analiza, spryt, shadyantra (zwodnicze planowanie), brak respektu dla guru (nauczycieli), umiłowanie wszelkiego rodzaju przyjemności.
Ketu
Brak zdolności planowania, działanie bez głowy, zaprzeczenie miłości.
Liczba dzieci reprezentowana przez grahas:

Surya - 1 dziecko

Chandra - 2 dzieci
Brihaspati - 3 dzieci
Rahu - 4 dzieci
Budh - 5 dzieci
Shukra - 6 dzieci
Ketu - 7 dzieci
Shani - 8 dzieci
Mangal - 9 dzieci

Last Updated on Monday, 27 December 2010 22:50  


ZOBACZ TAKŻE