Astrologia - Horoskopy - Jyotish

Interpretacje oraz analizy - znaki Zodiaku, planety, domy, aspekty...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Opisy planet Merkury

Merkury - Budha - Posłaniec Boga

E-mail Print PDF
Merkury pomiędzy wszystkimi planetami znajduje się najbliżej Słońca. Podróżuje dookoła Słońca w ciągu 88 dni. Jego średnica wynosi około 3,200 mil. Mitologicznie Merkury jest znany jako Thoth, Hermes i " Posłaniec Boga".
Często jest przedstawiany jako młodzieniec ze skrzydłami na piętach w wianku z gałęzi drzewa oliwnego, w który zostały wplecione węże. Ten symbol reprezentuje podstawowe jakości planety, dwoistość, szybkość i mądrość. Według hinduskiej mitologii Merkury jest synem Księżyca.
Wpływ planety jest neutralny, dualistyczny, zimny, wilgotny, bezpłciowy i zmienny. Merkury daje życzliwe skutki kiedy jest w dobrym towarzystwie i otrzymuje korzystny aspekt. Merkury rzadko widziany jest gołym okiem jako, że nie oddala się od Słońca nie więcej niż na 28 stopni od niego. Kiedy Merkury znajduje się w odległości kątowej 8 i 1/2 stopni od Słońca gubi swe zdolności. Jego wpływ jest najlepszy kiedy pozostawia Słońce w większej odległości.
Merkury włada tą częścią umysłu, która jest odpowiedzialna za spekulacje, reguły, obserwację i imitację. Merkury wpływa na system nerwowy, splot słoneczny, jelita, ręce, usta, język, zmysł wzroku, percepcję, zrozumienie, interpretację i wyrażanie się.

Osoba z silnym wpływem Merkurego

Właściciel horoskopu ze znaczącym wpływem tej planety zajmuje się podróżowaniem, nauczaniem, posadą biurową, rozmową, pismem, drukiem, działalnością wydawniczą, literaturą, materiałami piśmiennymi i biurowymi.
Sekretarki, księgowe, korespondenci, listonosze to także osoby działające pod wpływem Merkurego.
Jego dzień to środa a jego metalem jest płynny metal lub rtęć. Jego kolor - zielony a jego klejnot to Szmaragd. Jeśli Merkury jest dobrze umieszczony w horoskopie, WłH osiągają miano językoznawców, oratorów, pisarzy, reporterów, nauczycieli, sekretarek, księgowych. Otrzymują posady w pracach gdzie wymagana jest zdolność utrzymania pozycji, zdolność adaptacyjna, sprawność, percepcja, wszechstronne umiejętności, szybki dowcipny i prosty styl bycia, wyobraźnia i dobra pamięć. Osoby te są systematyczne, zręczne, dbają o porządek, potrafią znakomicie usprawnić sobie pracę. Dobrą ich stroną jest umiejętność wprowadzenia w życie metod, których się nauczyli. Merkury wskazuje typ osoby o mentalności ciekawskiego zdobywcy doświadczeń. Będąc intelektualną planetą wpływa na: pomysłowość i analityczność, WłH chwytają z łatwością temat.
Dobrze umieszczony i dobrze aspektowany Merkury reprezentuje subtelny polityczny umysł i inteligencję z logiką naukowca i dyskrecją. Możliwe, że WłH będzie miał pociąg do badania wiedzy okultystycznej. Na pewno będzie wszechstronny, dobry w obliczeniach matematycznych, inżynierii. Jeśli Merkury będzie dotknięty, WłH będzie zdolny, sprytny i psotny, okaże się też hazardzistą i spekulantem, najgorszym kłamcą, zarozumiałą krzykliwą osobą, będzie pretendował do miana znawcy wszystkiego, kiedy właściwie będzie pozbawiony prawdziwej nauki.
Złe oddziaływanie Merkurego przejawi się także tym, że WłH będzie nerwowy i niechętny do podejmowania działań. Operacje jelit mogą być efektem złego oddziaływania tej planety lub złych aspektów innych planet lub złego położenia w Zodiaku.
Merkury jest głównym gubernatorem dla edukacji i wujka. Merkury posiada Bliźnięta i Pannę. Jest wywyższony w Pannie, wysokim punktem podniesienia jest 15 stopni tego znaku. Merkury jest osłabiony w Rybach, najniższym punktem osłabienia jest 15 stopni tego znaku. Pierwsze 15 stopni Panny jest szerokością podniesienia Panny, 16 do 20 stopni jest jego Mooltrikona a reszta jest Swakshetra. Całość Bliźniąt jest też Swakshetra. Słońce i Wenus są przyjaciółmi Merkurego, Księżyc jest jego wrogiem a Mars, Jowisz i Saturn są neutralne.

SYGNIFIKACJE MERKUREGO:

Edukacja, konie, finanse, matematyka, wiedza, mowa, dvijas, piechota, scenariusz, pismo, nowe ubranie, konstrukcja pałaców, zielony kolor, rzeźby, astrologia i astronomia, pielgrzymki, mądrość albo przemówienia, wykłady, świątynie, handel, najlepsze ozdoby, miękka mowa, system filozofii, ojciec matki, złe sny, eunuch, twarz obrócona w stronę północną, skóra, wilgoć, dzwon, metal i podobne, wyrzeczenie, sezony, piękne miejsce, terapeuta, szyja, czarna magia, dziecko, mądrość, niebo, pokora, zastawy, strach, taniec, oddanie, tendencja do śmiechu, Merkury jest silny o świcie, początek zimy, swędzenie, opanowanie, pępek, rozkwit własnej dynastii, mieszanie albo substancje mieszane, przewodniczący, uwielbienie Visnu, ptaki, młodszy brat albo bracia i siostry, bystry język, kij, Atharva Veda, karma i religijne obrządki, wieże świątyń, kurz, ogród, organy płciowe, równość, korzystna natura, wędrówki po wsiach, zachowanie równowagi w naturze, północno-zachodni kierunek, dobre doświadczenie w Puranach albo mniejszych epikach, gramatyce, wykwalifikowane badania i eksperymenty, kamienie szlachetne, uczony, wujek ze strony matki, mantras, yantras albo symboliczne religijne obrządki, bardzo potężny tantryk.

Last Updated on Wednesday, 29 December 2010 18:42  


ZOBACZ TAKŻE