Astrologia - Horoskopy - Jyotish

Interpretacje oraz analizy - znaki Zodiaku, planety, domy, aspekty...

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Home Nowe artykuły
Artykuły o jyotish
Artykuły związane z astrologią wedyjską - jyotish

Podstawy wedyjskiej astrologii

E-mail Print PDF

Autor: Sanjay Rath

Tłumaczenie: Yogamaya

Pierwszym krokiem do zrozumienia astrologii wedyjskiej jest porzucenie osądu, że jest to jakiś rodzaj czarów, czy też przesądów.

Astrologia jest złożona z dwóch słów "astro" odnoszące się do badania ciał niebieskich i innych zjawisk oraz "logos" znaczące logiczne stosowanie podmiotu w laboratoryjnych warunkach.
Termin "wedyjska" odnosi się do okresu czasu, w którym pisma zwane Vedami były spisane oraz kodyfikację danych przez Brighu Muniego (baza danych utworzona w Indiach w formie Brighu Samhity, posiadająca zapisy różnych diagramów narodzin i dotyczących ich wydarzeń w życiu danego WłH). W ten sposób, astrologia wedyjska odnosi się do metod astrologicznych, które były studiowane i ćwiczone w Indiach od od niepamiętnych czasów.
Czołowy interpretator Maharishi Paraśara ujął tą wiedzę w monumentalnej i klasycznej Brihat Parasara Hora Shastrze, w formie standardowego tekstu przekazanego wszystkim Jyotish (astrologom wedyjskim).
Jyotish nie jest fatalistyczne i nawet sam Brahma nie może powiedzieć dokładnie co się zdarzy.
Faktycznie, jest dwanaście domów, które rządzą różnymi dziedzinami życia a spośród nich 3, 6, 10 i 11 dom są nazwane Upaczaya lub inaczej domami wzrostu. Sprawiają one, że człowiek odnosi sukces poprzez własne pragnienia i pracę nad sobą oraz ćwiczenie silnej woli. Można ująć to inaczej, mówiąc, że warunkami sukcesu jest nasze pragnienie i determinacja a nie czynniki zewnętrzne. W ten sposób, zakres możliwych do osiągnięci korzyści w naszym życiu wynosi około 33% i jeśli użyjemy własne talenty we właściwy sposób wartość ta stanowi naprawdę dużo.
Śrimad Bhagavad-Gita jest dyskusją pomiędzy Śri Kriszną a Jego żarliwym uczniem Arjuną, który był kszatrią - wojownikiem. Wątpliwości Ardżuny dotyczyły tego, dlaczego musi walczyć w bitwie przeciw własnym krewnym i dlaczego Kryszna także nakłania go do tej czynności. Szósty dom w niektórych tłumaczeniach horoskopu wiążemy z wrogami i bitwami a ten jest kierowany wolną wolą osoby jako, że jest Upaczaya. Dlatego Bhagavan (Bóg) musiał wyjaśnić Arjunie kwestie dotyczące wartości i walki o prawdę.

 

Last Updated on Sunday, 15 October 2017 09:44 Read more...
 

Arishtas - zło w horoskopie

E-mail Print PDF

Aristhas - zło w horoskopie. Na podstawie fragmentu dzieła - Horasara.

 • Planety w pierwszych sześciu domach wydają skutki (bezpośrednio dotykają Właściciela Horoskopu), natomiast planety w drugiej połowie zodiaku dają pośrednie skutki.


12
Lagna
2
3
11
D I A G R A M
4
10
5
9
8
7
6

Słońce i Księżyc reprezentuje, kolejno, ojca i matkę. Oszacowanie siły i słabości tych dwóch planet powinno określić wstępnie rodziców. Według Brihat Jataka, część.IV, Sloka 5, Słońce i Wenus wskazuje ojca i matkę WłH dla narodzin w dzień a Saturn i Księżyc  a grają tę rolę dla narodzin nocy. Ten sam wniosek znajdziemy w Phala Deepika (Ch. II, Sloka 22) jak również w Saravali. W tym kontekście, powinniśmy wziąć pod uwagę ważną zasadę znaną z Sanketa Nidhi, część.II, Sloka 25. Taka para planet dotyczy ojca i matki w narodzinach, w dniu albo narodzin w nocy, zależnie od okoliczności.

 • Skutek jest pełny, jeśli narodziny miały miejsce na początku dnia albo nocy
 • Skutek jest połowiczny jeśli narodziny miały miejsce w połowie
 • Skutek mały występuje w końcowej części.

Na przykład, osoba urodzona na początku nocy albo dnia doświadczy pełnych skutków w kwestii rodziców, kiedy osoba urodzona w końcu dnia, albo nocy doświadczy małych skutków. To też będzie zależało do siły planet.

 • Słońce powinno otrzymać Drishti od niekorzystnych i dołączyć do nich, albo pozostawać w koniunkcji zaszyte między nimi, wtedy zło jest zwiastowane ojcu dziecka urodzonego z takim horoskopem.

CHARLES BAUDELAIRE

R A S I   D-1


ASC


 

 

 

 

 

Charles Baudelaire w wieku sześciu lat stracił ojca.

Zobacz dokładniejsze dane diagramu -  Charles Baudelaire.

W przykładowym diagramie widać wyraźnie Słońce zaszyte w malefiki - neutralny Merkury nabiera niestety złego zabarwienia ze względu na towarzystwo.

Jego epatująca śmiałą erotyką, brzydotą, obrazami zła i profanacji twórczość wywoływała w swoim czasie kontrowersje, a autora wielokrotnie oskarżano o obrazę moralności. Baudelaire często podejmował temat prostytucji, dewiacji, buntu przeciwko tradycji i religii oraz życia na marginesie społecznym. W jego twórczości widoczne są przy tym akcenty mizoginiczne oraz gnostyckie. Po pobycie w szpitalu w Paryżu, sparaliżowany i niezdolny do mówienia zmarł 31 sierpnia roku 1867 mają zaledwie 45 lat.

Last Updated on Friday, 23 March 2018 17:25 Read more...
 

Avasthas

E-mail Print PDF

AVASTHAS

Stany planet możemy podzielić na cztery głwne grupy:


1.Baaladhi

2.Deepthanadhi

3.Lajitadhi

4.Sayanadhi

Last Updated on Wednesday, 29 December 2010 11:22 Read more...
 

Atmakaraka - król i władca diagramu

E-mail Print PDF

Jak mówi Maharishi Paraśara - Atmakaraka jest Królem diagramu, któremu minister - Amatya Karak czy Putr Karak czy też inny Karak nie może być przeciwny ani nie może zdominować jego pozycji w sprawach dotyczących Właściciela horoskopu.

Last Updated on Sunday, 19 June 2016 16:20 Read more...
 

Uprawa biodynamiczna

E-mail Print PDF

Droga Księżyca nad horyzontem przypomina drogę Słońca w cyklu rocznym. Najniżej nad horyzontem Słońce przebywa w zimie (przed Bożym Narodzeniem). Od stycznia nie tylko zwiększa się długość dnia, ale też słońce coraz wyżej się wznosi. Najwyższy punkt osiąga pod koniec czerwca, by znowu w drugiej połowie roku obniżać swój bieg nad horyzontem. Podobną drogę przebywa Księżyc ale nie w cyklu rocznym, lecz miesięcznym. Najwyższą pozycję osiąga, gdy jest na tle gwiazdozbioru Bliźniąt, a najniższą na tle Strzelca. Droga od Strzelca do Bliźniąt to wznoszenie, a od Bliźniąt do Strzelca to opadanie. Krążący wokół Ziemi Księżyc w wyniku przyciągania wywołuje zjawisko przypływów i odpływów morza. Różnica w poziomie morza sięga niekiedy nawet 12 metrów. Podnoszący się Księżyc wznosi soki rośliny do góry. Zebrane np. w tym czasie soczyste owoce doskonale się przechowują. Kwiaty ścięte, umieszczone w wazonie dłużej niż zwykle cieszą nasze oczy. Opadający Księżyc nie podnosi tak energicznie soków jak w trakcie wznoszenia. Dlatego soki pobrane przez roślinę pozostając w części podziemnej sprzyjają rozbudowie systemu korzeniowego. Drzewa leśne ścinane w tym czasie dają drewno najlepszej jakości. Ze względu na brak soków nie ulega ono atakowi szkodników.

 

Last Updated on Friday, 04 January 2013 12:36 Read more...
 
 • «
 •  Start 
 •  Prev 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  Next 
 •  End 
 • »


Page 1 of 4


ZOBACZ TAKŻE